4 травня - Міжнародний день протидії булінгу

Верховна Рада України 18 грудня 2018 року прийняла Закон України №8584 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу», який вперше визнає юридично поняття булінгу в українському законодавстві та передбачає відповідальність не тільки за вчинення, але й за приховування випадків булінгу. Булінг (цькування) – тривожна тенденція, особливо для сучасного дитячого середовища. Дитині важко впоратись з цією проблемою самотужки і допомога та підтримка батьків дуже важлива. На жаль, більшість жертв булінгу приховує це від батьків. Із проявами булінгу в Україні стикаються 8 із 10 дітей. Такі дані оприлюднили в Українському інституті дослідження екстремізму. Таке явище, як шкільне цькування однолітків, поширюється по всьому світу, бо насильницька модель поведінки стає дедалі популярнішою. Зазвичай об'єктом знущань (жертвою) булінґу вибирають тих, у кого є дещо відмінне від однолітків. Відмінність може бути будь-якою: особливості зовнішності, манера спілкування, поведінки, незвичайне захоплення, соціальний статус, національність, релігійна належність. Найпоширенішими формами булінґу є: словесні образи, глузування, залякування, вимагання грошей, фізичне насилля тощо. 

      За даними ЮНІСЕФ, майже 70% дітей по всьому світу потерпають від цькування з боку однолітків. Водночас Україна посідає 4-е місце серед європейських країн з найвищим рівнем булінгу. 

       Зважаючи на масштаб і серйозність проблеми, 4 травня відзначається Міжнародний день протидії булінгу. 

 

Як розпізнати, що дитина страждає від булінгу у школі?

1. Дитина завжди виглядає сумною, депресивною, постійно має поганий настрій.

2. Шкільні оцінки почали швидко знижуватися.

3. Шкільне життя не приносить дитині задоволення, як раніше.

4. Дитина часто просить «залишитися вдома», пропускає школу без поважних причин.

5. Дитина шукає та обирає альтернативні маршрути до школи, навіть якщо вони є не зручними.

6. Дитина повертається додому з незрозумілими гулями, синцями, порізами тощо.

7. Дитина проводить багато часу на одинці (як вдома так і в школі)

8. Часто у дитини занижена самооцінка, погане самопочуття, головний біль, нудота.

9. У дитини виникли проблеми зі сном, засинанням, часто сняться кошмари.

10. Спостерігається часта зміна апетиту.

 

Якщо у вас виникли питання, ви потребуєте підтримки чи поради з питань протидії булінгу, зверніться за консультацією на Національну дитячу гарячу лінію: 116 111 (з мобільного) або 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів). Дзвінки безкоштовні та конфіденційні.